Dagsprogram

  • Dag 1: Hemorten - Göteborg

    Resa genom Sverige till Göteborg. Här väntar Stena Lines färja över till Kiel. Middag, shopping och nöjen ombord.

    Hemorten - Göteborg
  • Dag 2: Kiel - Magdeburg

    Frukost ombord innan ankomst till Kiel. Vi åker genom tidigare
    Östtyskland mot Magdeburg. Men först stannar vi i Schwerin och besöker deras julmarknad och får tid att äta lunch. På eftermiddagen kommer vi fram till vårt hotell i Magdeburg och checkar in för två nätter. Nu ges möjlighet att ta en promenad och lokalisera sig i centrum innan vi samlas för gemensam middag på hotellet.

    Kiel - Magdeburg
  • Dag 3: Magdeburg

    Frukost på hotellet. Nu har vi hela dagen på oss för att uppleva riktig julstämning. Magdeburg bjuder på många möjligheter till shopping av julklappar i byns butiker, många goda smaker och lukter sprider sig över marknadsområdet. Magdeburg blev kraftigt bombat under andra världskriget men har trots det många fina
    byggnader så som Rådhuset som ligger bredvid vårt hotell. Gemensam middag på kvällen.

    Magdeburg
  • Dag 4: Magdeburg - Kiel

    Frukost på hotellet och avresa mot Kiel, där färjan till Sverige avgår 18.45. Middag och nöjen ombord.

    Magdeburg - Kiel
  • Dag 5: Göteborg - Hemorten

    Frukost innan vi kommer till Göteborg vid 9 tiden. Nu sätter vi oss i bussen och reser från västkust till ostkust och våra hemorter dit vi kommer i kvällningen. Stopp för fika och lunch under dagen.

    Göteborg - Hemorten